Wpis dla początkujących – suplement #2. Nie daj się oszukać! Kupuj oryginalne – poradnik

Planszówkowicze muszą być przygotowani do odróżniania produktów podrobionych od oryginalnych. Gorsza jakość jest bowiem bezpośrednim zagrożeniem dobrostanu kolekcji.

Niebieska torba IKEA Frakta zdobyła uznanie na całym świecie dzięki konstrukcji bliskiej niezniszczalności, a także kwadratowemu prostokątnemu dnu, dzięki któremu można w niej świetnie przenosić, na (zupełnie przypadkowy) przykład, gry planszowe. Firma Balenciaga postanowiła pojechać na szwedzkiej renomie i zaproponowała własną wersję kultowej torby z marszczonej skóry zamykaną na zamek. Oraz własną ceną – Frakta kosztuje 40 pensów, „podróbka” aż 2145 dolarów.

Za kopią-projektem drogiej podróbki stoi, słynący z prowokacyjnych projektów rynkowo-modowych dyrektor kreatywny domu mody Balenciaga, Demna Gvasalia. IKEA początkowo wydała raczej lakoniczną odpowiedź, że Frakta to Frakta (czym urzekła brytyjskich konsumentów przyzwyczajonych do hasła „Brexit to Brexit”). Po namyśle jednak postanowiła zagrać ostrzej. Firma przygotowała infografikę pomagającą rozpoznać podróbkę.

Identyfikowanie oryginału składa się z 6 prostych kroków:

  1. Potrząśnij torbą. Jeśli szeleści – jest oryginalna.
  2. Włóż sprzęt do hokeja, cegły, nalej wody – oryginał nadaje się do noszenia każdej z tych rzeczy.
  3. Pobrudź ją i polej z węża ogrodowego – oryginał po takim zabiegu znów będzie czysty.
  4. Złóż ją – oryginał będzie wówczas wielkości damskiej torebki bankietowej.
  5. Zajrzyj do środka i sprawdź, czy znajdziesz tam oryginalną metkę IKEA.
  6. Sprawdź cenę – dla oryginału powinna ona wynosić 1,99 złotego.

Punktem nieuwzględnionym w zestawieniu jest sprawdzenie pojemności planszówkowej. Najlepiej sprawdzać to wysoce wystandaryzowanymi i szeroko dostępnymi pudełkami Osadników z Catanu. Jeśli nie mieści się co najmniej 8 – mamy do czynienia z podróbką. Być może więc kogoś kusi być może wyższa jakość wiążąca się z nieco wyższą ceną. Ja doradzam jednak – nie dajcie się nabrać, to jedynie ordynarna podróbka.